Forum Sayfamıza Hoş Geldiniz... İnşallah Güzel Dakikalar Geçirirsiniz..
Forum Sayfamıza Hoş Geldiniz... İnşallah Güzel Dakikalar Geçirirsiniz..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İLK YARDIM

YazarMesaj
SAKIL
binbaşı
binbaşı
SAKIL

Erkek

Kişi sayfası
motor:
motorİLK YARDIM Empty
İLK YARDIM Empty

İLK YARDIM Empty
MesajKonu: İLK YARDIM   İLK YARDIM Icon_minitimePerş. Haz. 12, 2008 7:34 am

İLKYARDIM UYGULAMALARI

İlkyardımın Temel Aşamaları:
İlk önce yaralının genel sağlık durumu değerlendirilir. Yaralının omuzlarına hafifçe dokunup ona seslenerek bilincinin yerinde olup olmadığı saptanır.

• Derhal ambulans çağırılır.
  • Yaralı, boynu ve başı sabit tutularak sırt üstü yatırılır.
  • Yaralının bilinci kapalı ise çenesi yukarı kaldırılarak başı geride tutulur. Böylece dilin, nefes borusunu kapatması önlenir.
  • Yaralının nefes alıp almadığına bakılır. Nefes almıyorsa ağzından veya burnundan suni teneffüs yapılır. Nefes verirken göğüs kalkıyor mu diye bakmak gerekir. Nefes verme aralarında akciğerlerden hava boşalması beklenmelidir.
  • Kan dolaşımının gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için nabız kontrol edilir. Nabız, adem elması ve boyun kası arasındaki bölgeye, üç parmakla hafifçe bastırılarak kontrol edilir.
  • Yaralının nabzı yoksa kalp masajına başlanır. Temel yaşam desteği tek kişi ile yapılıyorsa 15 kalp masajı ve 2 tam nefes şeklinde tekrarlanarak uygulanmalıdır. İki kişi ile ise 5 kalp masajı 1 nefes şeklinde uygulanır. Temel yaşam desteği, sadece solunumu ve kan dolaşımı durmuş kişilere uygulanır.
  • Eğer nabız var, solunum yoksa her 5 saniyede bir nefes verilmelidir.
  • Solunum ve kan dolaşımı sağlandığında temel yaşam desteği kesilmelidir.

İLK YARDIM
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-