Forum Sayfamıza Hoş Geldiniz... İnşallah Güzel Dakikalar Geçirirsiniz..
Forum Sayfamıza Hoş Geldiniz... İnşallah Güzel Dakikalar Geçirirsiniz..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Cennetin süslendigi ay

2 posters
YazarMesaj
AH LEYAR
üsteğmen
üsteğmen
AH LEYAR

Erkek
İş/Hobiler : ******
Lakap : ****

Kişi sayfası
motor:
motorCennetin süslendigi ay Empty
Cennetin süslendigi ay Empty

MesajKonu: Cennetin süslendigi ay   Cennetin süslendigi ay Icon_minitimeCuma Ağus. 29, 2008 11:16 am

Cennetin süslendigi ay

Ibni Abbas Radiyallâhu Anhüma, Hz. Peygamber Sallal­lâ­hu Aleyhi Vesellemden söyle isittigini rivayet ediyor:

Süphesiz ki, Cennet, bir sene boyunca Ramazan ayinin girmesi için süslenir.

Ramazan’in ilk gecesi olunca “Müsire” denilen bir rüzgar, Ars’in altindan eser.

Cennet agaçlarinin yapragi ve kapilarinin halkalari siddetle sallanir ve bundan dolayi tatli bir ses isitilir ki, dinleyiciler bundan daha güzelini hiç isitmemislerdir.

Böylece Cennet hurileri meydana çikip Cennetin en yüksek yerinde dururlar ve söyle seslenirler:

“Evlenmek isteyen yok mu?” ALLAH onu evlendirir.

Sonra huriler derler ki:

“Ey Cennetin bekçisi! Bu gece nedir?” Bekçi saygiyla cevap verir:

“Bu gece, Ramazan ayinin ilk gecesidir. Muhammed’in Sal­lallâhu Aleyhi Vesellem ümmetinden oruç tutanlar için Cen­netin kapilari açildi.”

Sonra Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdu ki:

ALLAH (Azze ve Celle) söyle buyurur:

“Ey Ridvan (Cennetin bekçisi)! Cennetlerin kapilarini aç ve ey Malik (Cehennemin bekçisi)! Cehennemin kapilarini Muhammed Sallallâhu Aleyhi Vesellemin ümmetinden oruç tutanlara kapat!

“Ey Cebrail! Yeryüzüne in, seytanlarin azginlarina kelepçe vurup zincirlerle bagla, sonra onlari denize at ki, Sevgili Ha­bi­bim Muhammed’in (Sallallâhu Aleyhi Vesellem) ümmetinin oruçlarini ifsat etmesinler.”

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem daha sonra söyle buyurdu:

ALLAH (Azze ve Celle) Ramazan ayinin her gecesinde, bir mü­nâdiye (çagriciya) üç defa söyle nidâ etmesini (seslenmesi­ni) söyler:

“Bir sey isteyen yok mu, istegini vereyim.

“Hiç tövbe eden yok mu, tövbesini kabul edeyim.

“Magfiret dileyen yok mu, bagislayayim.

“Kim fakire degil, zengine; zalime degil, vefakâra borç verecek?”

Resul-i Ekrem Sallallâhu Aleyhi Vesellem devamla söyle buyurdu:

Ramazan ayinin her gününde iftar aninda ALLAH (Azze ve Celle) hepsi de Cehennemi hak etmis olan bir milyon kisiyi Ce­hennemden kurtarir. Ramazan ayinin son günü olunca ALLAH Teâlâ ayin basindan sonuna kadar Cehennemden kurtardigi kimselerin toplami kadarini daha kurtarir.

Kadir Gecesi olunca ALLAH (Azze ve Celle) Cebrail’e (A­ley­­his­selâm) emreder. Cebrail Aleyhisselâm meleklerle bera­ber yanlarinda yesil bir sancakla yeryüzüne inerler. Sancagi Kâbe’nin üzerine dikerler. Bu sancagin yüz kanadi vardir. Bunlardan ikisi bu gecenin disinda açilmaz.

Cebrail Aleyhisselâm o iki kanadi bu gece açar ki, bunlar dogudan batiya ulasir. Cebrail Aleyhisselâm bu gece melekleri tesvik eder. Onlar da her ayakta durana, oturana, namaz kilana ve zikredene selâm verirler ve onlarla musafaha ederler, tokalasirlar. Yaptiklari dualara “Âmin” derler.

Bu is, tan yeri agarincaya kadar devam eder. Tan yeri agarinca Cebrail Aleyhissalâm:

“Ey melekler toplulugu! Gitmeye hazirlaniniz” der.

devamı var
AH LEYAR
üsteğmen
üsteğmen
AH LEYAR

Erkek
İş/Hobiler : ******
Lakap : ****

Kişi sayfası
motor:

MesajKonu: Geri: Cennetin süslendigi ay   Cennetin süslendigi ay Icon_minitimeCuma Ağus. 29, 2008 11:17 am

Melekler:

“Ya Cebrail, ALLAH Teâlâ Muhammed’in (Sallallâhu Aleyhi Vesellem) ümmetinden olan mü’minlerin ihtiyaçlarini ne yapti?” derler.

Cebrail Aleyhisselâm söyle cevap verir:

“ALLAH Teâlâ, bu gece onlara rahmet nazariyla bakti ve onlari affedip bagisladi. Ancak dört grup hariç.”

Râvi der ki:

“Ya ResulALLAH! Onlar kim?” dedigimizde, buyurdu ki:

“Içki içmeye devam eden, ana-babasina âsi olan, akrabalik baglarini gözetmeyen ve müsahin.”

“Ya Resulullah! ‘Müsahin’ nedir?” dedik:

“Insanlar arasindaki dostluk baglarini kesen, fitne ve fesat çikartan kimsedir” buyurdu.
alinti

Bayram gecesi olunca, bu geceye mükâfat gecesi ismi verilir. Bayram sabahi olunca ALLAH (Azze ve Celle) melekleri her memlekete gönderir. Yeryüzüne inerler, sokak baslarini tutup insanlarin ve cinlerin disindaki bütün yaratiklara isittirecek bir sesle bagirip:

“Ey Muhammed ümmeti! Çok ihsan eden ve büyük günahlarinizi bagislayan Rabbinizin huzuruna çikiniz” derler.

Onlar namazgâhlarina çikinca ALLAH (Azze ve Celle) melek­lere:

“Isini yapan isçinin mükâfati nedir?” diye sorar.

Melekler:

“Ey yüce ALLAH’imiz ve Mevlâmiz! Onun mükâfati ve ücretini tam olarak vermendir” derler.

Bunun üzerine ALLAH Teâlâ:

“Ey meleklerim! Sizi sahit tutuyorum ki, Ben onlara Ramazan ayindaki oruçlarinin ve namazlarinin sevabi olarak rizami ve magfiretimi verdim” dedi ve sonra söyle buyurdu:

“Ey kullarim! Benden isteyiniz. Izzetim ve Celalim hakki için bugün Benden âhiretiniz için biriktirmek üzere ne isterseniz mutlaka veririm. Dünyaniz için istediginiz seyde de size bakarim.

“Izzetim hakki için siz Benim rizami gözettiginiz müd­det­çe, Ben de sizin hatalarinizi örterim.

“Izzetim ve Celalim hakki için hak sahipleri ve idareciler ö­nünde sizi rezil ve rüsvay etmem.

“Siz Beni razi ettiniz, Ben de sizden razi oldugum halde ba­gislanmis olarak dönünüz.”

Bu sebeple melekler sevinir ve Ramazan sonunda iftar et­tiklerinde ALLAH’in (Azze ve Celle) bu ümmete verecegi mü­kâfati müjdelerler. (et-Tergîb ve’t-Terhîb, 2:439)
adem_66
asteğmen
asteğmen
adem_66

Erkek
İş/Hobiler : kırtasiye
Lakap : ados

Kişi sayfası
motor:

MesajKonu: Geri: Cennetin süslendigi ay   Cennetin süslendigi ay Icon_minitimePaz Şub. 15, 2009 8:26 am

paylaşım için cok saol

Cennetin süslendigi ay
1 sayfadaki 1 sayfası